Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Tökéletes összhang az asztalon!

Mindjárt itt a húsvét – Mit jelentenek az ünnep szimbólumai?

Mindjárt itt a húsvét – Mit jelentenek az ünnep szimbólumai?

A húsvét kapcsán megannyi kedves emlék és hagyomány jut eszünkbe, de mit is ünneplünk ilyenkor valójában, mi a piros tojás, a sonka és a barka jelentése?

A húsvét a keresztény egyház egyik legnagyobb és legfontosabb ünnepe, amelyen Jézus Krisztus feltámadását ünnepeljük. Ezzel egybeesik a tavasz eljövetele is, talán ezért is kedves annyira sokak számára.

Bár mindig tavasszal, de sohasem ugyanabban az időpontban tartjuk a húsvétot. A hivatalos meghatározás szerint húsvét időpontja: a tavaszi nap-éj egyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap, de köthetjük a hamvazószerdához is, hiszen azt követően épp 40 nap múlva lesz húsvét vasárnapja. Idén március 2-án kezdődött a nagyböjt, ezért a húsvéti ünnepeket 2022. április 17-18-án lesznek. Mindenki örülhet, hiszen nálunk már Nagypéntek is munkaszüneti nap, így 4 napon át örülhetünk az ünnepnek.

Amik nélkül elképzelhetetlen a húsvét

Hímestojás

A tojás az újjászületés, a termékenység szimbóluma, sok-sok teremtésmítoszban a világ tojásból ered. A tojások festése nagyon régi szokás, megannyi módon díszíthetjük, amit a locsolásért ajándékba kapnak a fiúk.

Húsvéti locsolás

A locsolkodás a rituális megtisztulást jelenti. Igaz, manapság kölnivel, parfümmel locsolkodnak, régen azonban a kúthoz vitték a fiúk a lányokat, és vödrökkel öntötték rájuk a hideg vizet.

Húsvéti nyúl

A húsvéti nyúl hagyománya Németországból ered. A legenda szerint Ostarának, a germán istennőnek volt egy színes tojásokat tojó madara, amelyet – szórakozásból vagy haragjában – nyúllá változtatott. Így került a húsvéti ünnepkörbe a nyuszi, ami tojásokkal tölti meg a fészkét.

Barka

A húsvét fontos jelképe, azoknak a pálmaágaknak a szerepét tölti be, amelyekkel üdvözölte a nép a Jeruzsálembe vonuló Jézust. Erre emlékezve szentelik meg a barkát virágvasárnapján. A hagyomány szerint, ha a megszentelt barkát az eresz alá helyezték, megvédte a villámcsapástól a házat.

Húsvéti bárány

A húsvéti bárány Jézust, az áldozati bárányt jelképezi. Azokra a zsidó gyökerekre utal, amikor a zsidók elsőszülött fiaik megmentésére bárányt áldoztak.

Húsvéti menü

Sonka, tojás és kalács. Ezek nélkül nem húsvét a húsvét. Zöldcsütörtökön friss zöldségeket, Nagypénteken halat illik fogyasztani a böjt hagyományai szerint, ám utána jöhet az igazi lakoma!

Ilyenkor az asztaldekorációra legalább akkora figyelmet fordítunk, mint karácsonykor. Válogass most is a Szalvétasziget szebbnél szebb húsvéti és tavaszi szalvétái, asztalterítői közül, hogy még harmonikusabbá tudd tenni az ünnepet!

Az oldal tetejére