Az első és legfontosabb lépés: a tökéletes sonka kiválasztása. Ez leginkább ízlés kérdése; van, aki a kötözöttet, más pedig a hagyományos parasztsonkát szereti. Előbbinél érdemes olyat választani, amit félbevágtak és úgy zsugorfóliáztak, így látszik a belseje, és az is, hogy mennyire zsíros. A gyorspáccal érlelt, a fólián belül levet eresztő sonkát mellőzd, mert nem egészséges és főzés után nem is lehet szépen felszeletelni.
1. A sonkát főzés előtt egy napon éjszakán át hideg vízben áztatjuk, többször cserélhetjük is a vizet. Ettől enyhül a túlzott sóssága és puhább lesz a hús. Ha ezt esetleg elfelejtetted, akkor egy kis ecetet tegyék a főzővízbe!
2. Nagy fazékban vizet forralunk, majd beletesszük a sonkát úgy, hogy teljesen ellepje a víz. A kuktát mellőzzük, mert abban a zsír hamar kifő, és rágós lesz.
3. Ízlés szerint fűszerezzük: a vöröshagyma, fokhagyma, bors és babérlevél csodát tesz vele.
4. Annyi órán át főzzük, amennyi a sonka súlya (pl.: 3 kg-os sonka - 3 óra főzés). Húsvillával ellenőrizzük a puhaságát; akkor jó, ha a villát könnyedén ki lehet húzni belőle.
5. A főzőlével együtt hűtsük ki, és csak tálalás előtt vegyük ki, így nem szárad ki a hús. Ha kötözött sonkát választottunk, akkor a madzagot is csak ilyenkor szedjük le róla.
Felszeletelve, tojással, mustárral, tormával, retekkel, újhagymával és persze húsvéti kaláccsal tálaljuk!
A sonka főzőlevét ne dobjuk ki! A sonkához tálalandó kemény tojásokat érdemes ebben a sonkalében főzni, sokkal finomabb lesz! Ha még így is marad belőle, lefagyaszthatjuk, és később például bableves főzőleveként használhatjuk.
A szeleteléskor leeső sonkadarabok se vesszenek kárba, felhasználhatjuk salátákhoz, tésztákhoz vagy finom sonkakrém készítéséhez!